História mesta Topoľčany

Historici predpokladajú, že Topoľčany vznikli asi v polovici 9. storočia, keď kulminoval osídľovací proces na Ponitrí. Oporou pre tento predpoklad je aj názov tejto starobylej slovanskej lokality, ktorý vyjadruje charakteristické prírodné prostredie v čase vzniku osady. 

Všeobecne známe už od 13. storočia

Mesto Topoľčany sú jednou z najstarších a historicky najvýznamnejších lokalít nitrianskeho regiónu. História samotného mesta siaha do obdobia panovníka Bela III., kde sa mesto spomína ako súčasť darovacej listiny samotného panovníka. Nakoniec boli Topoľčany darované Dionýzovi v roku 1235. V 15. storočí mesto osídlili husiti. A samotným mestom sa stali už v 13. storočí. Začiatkom 18. storočia získalo mesto dôležité postavenie a získalo právo na organizovanie trhov, čo mu zostalo až do dnes a pravidelne mesto organizuje na námestí trhy pre ľudí, kde chodia prezentovať svoje výrobky ľudia z okolia i z ďaleka.

Hrdí, že sme žochári

Topoľčany boli vďaka svojej podnikavosti silné výrobné a obchodné centrum. Mesto sa stalo známe pre obchod s poľnohospodárskymi produktami, najmä  s vlnou, kožou i s dobytkom. Počas týchto trhov pomáhali silní muži prenášať vrecia s vlnou, tkz. "žochy", v čom sa predpokladá, že vznikol tak nážov známy ako "žochári."

Okolie Topoľčian

Topoľčiansky hrad - Podhradie

Zrúcaniny hradu sa vypínajú na mohutnom brale, nad obcou Podhradie, v pohorí Považského Inovca. Hrad vznikol v polovici 13. storočia. V roku 1431 dobylo hrad husitské vojsko. Hrad rozšírili o druhé veľké predhradie a päťbokú vežu na jeho južnej strane. Nedobytný hrad od husitov vykúpili uhorský magnáti. V 16. storočí protiturecké obranné opatrením bolo pristavanie tretieho predhradia. Viackrát pol poškodený a opravovaný za protihabsburských stavovských povstaní. V polovici  17 storočia sa jeho majitelia odsťahovali do pohodlnejšieho kaštieľa v Továrnikoch. Hrad tak začal postupne chátrať.

Topoľčiansky hrad je v súčastnosti zrekonštruovaný, sprístupnený verejnosti a návštevníkom. Zrekonštruované sú aj hlavné časti hradu, hradné jadro s vežou, vyhliadková veža s pohľadom na široké okolie. 

Hrad je za pekného počasia možné vidieť aj z Topoľčian. Obec Podhradie je od Topoľčian vzdialená 18 km, cesta vedie cez obec Továrniky, Jacovce, Velušovce a Závadu. 

Na obrázku je Topoľčiansky hrad pred rozsiahlou rekonštrukciou.

Topoľčiansky hrad - Podhradie - Foto: Marek Rehak

Nemečky a Kulháň, Duchonka

Vodná nádrž Nemečky sa nachádza v rovnomennej obci. Slúži hlavne pre rybárov, ale aj na člnkovanie, či kúpanie. Cesta na Nemečky vedie cez obce Tovarníky, Jacovce, Pračice - tu treba na konci obce (na kopci) odbočiť vpravo.

Cez horu, smerom od Topoľčian do Bánoviec, sa dá prejsť na aute po vyasfaltovanej ceste do osady Kulháň. Horská osada  Kulháň sa nachádza  pod svahmi Považského Inovca v katastrálnom území obce Zlatníky. 

Hlavnými lákadlami sú krásna príroda a množstvo turistických a náučných chodníkov.
Lov a predaj pstruhov z horskej vody. Pstruha si môžte sami uloviť a zároveň si ho nechať aj pripraviť. Loviť môžu aj deti. Pre deti sú lákadlom aj obora so zvieratkami, či množstvo preliezok.
Náučný chodník Duchonka - Kulháň. Lesnícky náučný chodník vedie z osady Kulháň do osady Duchonka. Po 6 km dlhom náučnom chodníku je 22 informačných panelov o bohatej faune a flóre, arborétum drevín a  500 ročné duby. Prevýšenie je iba 60 m, chodník je plne bezbariérový, vhodný aj pre vozíčkárov. 

Duchonka - rekreačná oblasť, ktorá ožíva najmä v lete množstvom letných akcií. Pripravené je tu pre vás množstvo diskoték, hlavne v lete plážový volejbal, člnkovanie, vodné bicykle a iné lákadlá.
Na Duchonku sa dostanete z Topoľčian vez obce Tovarníky, Jacovce a Prašice. Z Topoľčian je vzdialená 17 km.

Oponický hrad

Ruina Oponického hradu z 13. storočia, na výbežku pohoria Tríbeč. Majetok po zosnulom bratovi preberal Matúš Čák. Pôvodne hradu dominovala valcová veža, za ktorou bolo vystavané jadro hradu. Po jeho smrti v roku 1321 kráľovské vojská hrad obsadili. Po 71 rokoch hrad vystriedal ešte niekoľko majiteľov, až v roku 1395 vlastní hrad zakladateľ rodu Oponických, Peter zo Stráží. Podstatnú zmenu v podobe hradu zaznamenala renesančná dostavba pevnosti. Požiar v roku 1645 ukončil takmer 350 rokov trvajúcu obytnú epochu hradu. Do dnešnej doby prebieha obnova a konzervácie torza muriva.

Obec Oponice je vzdialená od Topoľčian 14 km, smerom na NItru. Turistcký chodník vedie z Oponíc po zelenej turistickej značke.

Na území okresu sa nachádza národná prírodná rezervácia Hrdovická v Nitrianskej Strede, prírodné rezervácie Čepušky v Prašiciach, Prieľačina v Podhradí, Solčiansky háj v Solčanoch, Kovarská hôrka v Kovarciach, Brehy v Podhradí a prírodná pamiatka – jaskynný útvar Čertova pec pri Radošine.

Iné pamiatky a zaujímavosti v Topoľčanoch

Továrnicky kaštiel a Stummerovci

Kaštieľ bol majetkom Stummerovcov, ale i napriek obdobia slovenskej renesancie bol postavený v duchu ranného baroka. V 17. stroročí bolo odbúrané južné krídlo a stal sa tak kaštieľ typickou barokovou stavbou. Usporadúvali sa tú výzmané kultúrno - spoločenské akcie pre celú hornú Nitru. Počas vojnového obdobia bol kaštieľ poškodený požiarom a znižil tak úplne strešnú krytinu a časť vnútorného vybavenia. V súčasnom období je kaštieľ v súkromnou vlastníctve a nie je využívaný.

Bojná Valy 9. storočie

Stredoveká lokaliza historicky viazaná na obd. 8 a 9 storočia, leží v pohorí Považský Inovec vo výške 390-430 m.n.m. Hradisko má dve zánikové obdobia. Prvé z nich patrí do obdobia Pribinovho kniežatstva, teda začiatku 9. storočia. V tomto období Bojná pravdepodobne zaznamenala najväčší rozmach a zároveň bola prvý raz zničená. Druhý raz hradisko spustošili začiatkom 10. storočia zrejme útoky maďarských vojsk. Presnejšie datovanie sa získa pomocou dendrochronológie, avšak testy momentálne prebiehajú v Krakowe a tak zatiaľ nie sú k dispozícii.

Kaštieľ Oponice

Historický kaštieľ, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný na súkromné účeli poskytuje kvalitné ubytovanie a oddych v lone krásneho parku. Má renesančný charakter a v jeho interiéri sa nachádza múzeum s viac ako 2 500 kusmi vzácnych kníh, nachádzajú sa tu historické obrazy, nábytok, ale i netradičné veci, ktoré boli súčasťou druhej svetovej vojny. 

Historická knižnica v Oponiciach

Súčasťou luxusného hotela je historická knižnica, ktorá je v správe Slovenskeh národnej knižnice. Knižnica je pre verejnosť otvorená do roku 2011 kde nájdete viac ako 9000 titulov a 12 000 zväzkov, diela sú písane viac ako v desiatich jazykoch. Medzi najvzácnejšie z nich patrí aj dielo Sokrata zo švajčiarskeho Bazileja z roku 1508.

Továrnicky park ako kultúrna pamiatka

Park je svojou pestrou skladbou zelene a stromov zaradení medzi Národné kultúrne pamiatky. Samotný Stummer rád cestoval a zo svojich ciest priniesol mnohé vzácne dreviny a kry, ktoré sa i keď v malom množstve dnes zachovali, avšak tvoria súčasť Továrnického parku. Prostredie parku je  vhodné na oddych, romantické prechádzky, ale i prachádzky s deťmi. Vedľa parku sa nachádza hotel, ale i country reštaurácia, ktorá má vysunutú terasu priamo do parku a zabezpečí tak príjemný relax v lone prírody.

Kúpele Piešťany

Len 35 km od mesta sa nachádza historické kúpeľne mesto Piešťany, bohaté na minerálne pramene, ktoré pomáhajú pri liečbe reumatizmu, nervového systému či pohybového ústrojenstva.  Voda je liečivá vďaka svojmu optimálnemu obsahu síry a pomeru látok, ale hlavne vďaka už viac ako 100 ročným tradíciam, ktoré mesto ponúka pre svojich návštevníkov.